Aktualności KIPB

Doktorat Honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla Profesor Judit Evy Puskas z The Ohio State University 25.11.2023 21:37

W dniu 17 listopada 2023 r., w auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie miała miejsce doniosła uroczystość, podczas której nadano najwyższą godność Uczelni – tytuł doktora Honoris causa, Pani profesor Judit E. Puskas z The Ohio State University z USA. Promotorem w przewodzie była prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray, kierownik Katedry Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (dawnego Instytutu Polimerów).

Profesor Puskas, pracując przez wiele lat na amerykańskich i kanadyjskich uczelniach, takich jak University of Akron, OH, USA, University of Western Ontario, London, Kanada i The Ohio State University, OH, USA stała się wybitnym międzynarodowym autorytetem i twórcą szkoły naukowej elastomerów termoplastycznych i kauczuków. Prof. Puskas jest specjalistą w zakresie polimeryzacji karbokationowej i współautorką pionierskich prac nad produkcją pierwszego termoplastycznego elastomeru na podstawie poliizobutylenu. Jednym z Jej największych osiągnięć jest opracowanie kopolimeru poli(styren-izobutylen-styren), który z sukcesem został wdrożony jako powłoka na stentach naczyń krwionośnych uwalniających lek, które zostały wszczepione pond 10 milionom pacjentów na całym świecie. Jest też jedyną kobietą wśród wybitnych naukowców, która otrzymała Złoty Medal Charlesa Goodyeara, najwyższą nagrodę przyznawaną przez Rubber Division of the American Chemical Society od 1941 roku.

Profesor Puskas urodziła się w Budapeszcie, na Węgrzech, gdzie w 1977 r. ukończyła Politechnikę Budapeszteńską w zakresie inżynierii polimerów. Doświadczenie naukowe i zawodowe zdobywała na zagranicznych uczelniach oraz w przemyśle, w takich firmach jak Polysar Rubber Co., Nova, Bayer. Karierę akademicką rozpoczęła od Uniwersytetu w Akron, gdzie wspólnie z mężem, Gaborem Kaszas zajmowała się polimeryzacją karbokationową.

Zainteresowania naukowe prof. Puskas, rozwijane zarówno na Uniwersytecie w Akron, jak i obecnie na The Ohio State University, OH, USA dotyczą metod funkcjonalizacji polimerów z wykorzystaniem katalizy enzymatycznej jako nośników związków diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu nowotworów. Badania te są szczególnie ważne dla rozwoju prac nad bezpiecznymi implantami piersi o właściwościach przeciwnowotworowych i diagnostycznych.

Za te i inne życiowe osiągnięcia Profesor Puskas została wybrana na członka Narodowej Akademii Inżynierów Stanów Zjednoczonych Ameryki - Rocznik 2023. Jest również nauczycielem i wychowawcą wielu studentów i doktorantów zajmujących się chemią i inżynierią polimerów. Profesor Puskas opublikowała wyniki swoich badań w ciągu 4 dekad w ponad 400 publikacjach i 35 przyznanych patentach. Jest autorką lub redaktorką 22 książek i rozdziałów dotyczących kauczuków, elastomerów termoplastycznych i syntezy katalizowanej enzymatycznie.

Początki współpracy Profesor Puskas ze Szczecinem sięgają czasów Politechniki Szczecińskiej (obecnego ZUT), gdzie od ponad dwudziestu lat realizowana jest współpraca naukowa z Katedrą Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (dawnym Instytutem Polimerów) Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, którą kieruje prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray. To właśnie prace nad elastomerami termoplastycznymi (w tym rozwijanymi od lat w zespole prof. El Fray elastomerami termoplastycznymi na podstawie surowców pochodzenia naturalnego i biomateriałami) stały się przedmiotem wieloletniej współpracy, której efektem były wspólne artykuły naukowe i staże badawcze, w których uczestniczyło do tej pory 7 pracowników i doktorantów.